Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Aktualności
Nimfy
Nimfy

Papugi nimfy - Informacje ogólne

 

Jak wygląda nimfa?

Nimfa (Nymphicus hollandicus) to papuga pochodząca z Australii i zasiedla jej centralną część. Należy do rodziny kakaduowatych o czym świadczy jej charakterystyczny czubek na głowie. W Europie gatunek ten znany jest już od 1770 roku. W środowisku naturalnym występuje w odmianie dzikiej, szara z charakterystycznymi pomarańczowymi polikami. W dzisiejszych hodowlach jednak występują nimfy o różnych odmianach barwnych, w tym papugi całe żółte ( lutino ), białe (albino), papugi bez żółtego barwnika (białogłowe) czy papugi z dużą ilością białych plamek na skrzydłach (perłowe).  Niezmiennie jednak wszystkim nadal towarzyszy nastroszony czub.

ZDJĘCIE 1 (po prawej samiec mutacji dzikiej, po prawej szek), ZDJĘCIE 2 (różnorodność mutacji), ZDJĘCIE 3 (białogłowy szek), ZDJĘCIE 4 (lutino)

 

Ile waży papuga nimfa?

Papugi nimfy zaliczane są do papug średnich, lecz większość długości ich ciała stanowi ogon. Ważą niewiele, bo zaledwie 85-120 gramów, chociaż waga większości osobników oscyluje w granicy 100 g. 

 

Ile żyją nimfy?

Prawidłowo utrzymywane nimfy mogą żyć nawet 30 lat, ale niestety najczęściej dożywają około 15 lat. Duży wpływ na przeżywalność mają również obciążenia genetyczne, których nie brak ze względu na popularność hodowlaną tych papug.

Wiele osób zadaje pytanie jak rozpoznać wiek papugi nimfy.  Jest to niestety niemożliwe po zakończeniu dojrzewania. Niektóre młode osobniki będą miały różowe, bardzo gładkie dzioby, ale nie jest to zasadą, a gładkie dzioby i łapki mogą równie dobrze występować u starszych papug. 

Wiek nimfy możemy oszacować jedynie w młodym wieku, ze względu na charakterystyczne upierzenie lub jego brak oraz stopień samodzielności.

Młode nimfy możemy rozpoznać również po dziecięcym oku bez widocznej tęczówki (z wyłączeniem odmian u których może ono występować też w wieku dorosłym), po ogonie, zakończonym 2 sterówkami równej długości zamiast jednej najdłuższej oraz jeśli nasza papuga zmieni upierzenie, to możemy określić wiek dojrzewania jeśli jest samcem. 

 

Jak rozpoznać płeć nimfy?

U nimf występuje dymorfizm płciowy (różnice wyglądu zewnętrznego między płciami), lecz nie u wszystkich mutacji. Kwestia rozpoznawania płci jest skomplikowana i może zasłużyć na osobny artykuł. Na pewno płci nie rozpoznamy u mutacji szek. Podobnie jest z mutacjami albino oraz lutino, z wyjątkiem niektórych sytuacji w których znamy rodziców, ponieważ jest to mutacja sprzężona z płcią. Dodatkowo samce nimfy po okresie dojrzewania (średnio 5-8 miesiąc) zaczynają śpiewać, powtarzać melodie lub “gadać” (nimfy najczęściej nie powtarzają słów, a raczej intonację pojedynczych wyrazów). Samice przeważnie odzywają się rzadko i pod postacią krzyków, skrzeków lub innych mniej melodyjnych dźwięków. 

U nimf wymienionych mutacji najpewniejszą metodą rozpoznania płci jest badanie genetyczne na podstawie krwi, które można wykonać u lekarza weterynarii zajmującego się papugami.

 

Zachowanie

Nimfy nie są najgłośniejszym gatunkiem papug, ale potrafią rozsadzić bębenki jeśli mają ku temu powód. Zwykle takim powodem jest nawoływanie partnera/człowieka lub też wznoszenie alarmu ostrzegawczego. 

Przeważającą część swojego dnia nimfy spędzają na drzemkach, pielęgnacji piór oraz jedzeniu lub żerowaniu. To spokojne papugi, mimo to nie możemy tracić czujności w opiece nad nimi, ponieważ nawet przy odpowiedniej stymulacji umysłowej (zabawki, żerowniki) potrafią skonsumować większy kawałek ściany lub dowolnej innej rzeczy która wpadnie im do dzioba. Nimfy są niezwykle inteligentne, dlatego należy zawsze starać się być 3 kroki przed nimi podczas zabezpieczania pomieszczenia w którym latają. 

Ze względu na raczej ugodowy i spokojny charakter nimf można je utrzymywać zarówno w parach jednopłciowych jak i dwupłciowych oraz w stadach o dowolnym stosunku samic do samców. 

ZDJĘCIE po lewej (jedno z ulubionych zajęć nimfy-drzemka), ZDJĘCIE po prawej (żerowanie, jako naturalne zachowanie nimf), 

 

Co jedzą papugi nimfy?

Dieta nimf powinna być niskotłuszczowa oraz bogata w zielonki oraz warzywa. Podstawą diety powinno być ziarno o zawartości tłuszczu maksymalnie 8%, składające się głównie z kanaru oraz różnych gatunków prosa, a z niewielką zawartością nasion tłustych jak np. słonecznik, kardi. Najkorzystniej jest również włączyć do diety granulat, zwłaszcza gdy nasze papugi mają kłopoty z jedzeniem produktów świeżych. Drugim ważnym filarem diety są zielonki oraz warzywa. Nimfy stronią niestety od nowości i zwykle niechętnie jedzą produkty mokre. Częściej jednak skuszą się na koperek, pietruszkę, brokuła, szpinak, kiełki groszku czy też kalarepę, czyli wszystko to, co chrupiące i zielone. Proces uczenia nimf jedzenia warzyw może być skomplikowany i czasochłonny, czasem irytujący, ale jest kluczowy dla zdrowia naszych podopiecznych. 

W diecie nimf istotna jest odpowiednia ilość białka (ok 10% diety). Jego źródłem może być ugotowane na twardo jajko, rośliny strączkowe lub larwy mącznika (uwaga, zawierają one duże ilości tłuszczu!). Należy jednak pamiętać, że zbyt duża podaż białka w diecie może wprowadzać papugi w okres lęgowy, dlatego nie należy podawać produktów wysokobiałkowych częściej niż 1-2 razy w tygodniu. 

W klatce każdej papugi nie może również zabraknąć źródła wapnia w postaci sepii lub wapienka z czystego węglanu wapnia. 

Nimfy łatwo doprowadzić do otyłości i idącymi za nią chorobami. Oprócz regularnej kontroli masy ciała i kondycji warto wprowadzić suplementację kwasów omega oraz sylimaryny, które wspomagają pracę wątroby i zapobiegają chorobom np. układu krążenia.

Jeśli nasze papugi niechętnie spożywają granulat oraz zielenię, co niestety zdarza się względnie często, możemy wprowadzić do diety dodatkową suplementację preparatami witaminowymi. 

 

ZDJĘCIE po lewej (przykładowe danie warzywne: pietruszka, brokuł, marchew, burak i kiełki jarmużu), ZDJĘCIE po prawej (ugotowany makaron bez soli wymieszany z marchewką, czyli jeden ze sposobów na przemycenie warzyw)

 

Jaka powinna być klatka dla papugi nimfy?

Wielkość klatki powinna być dostosowana do papugi, dlatego też przyjmuje się że dla 2 nimf minimalny wymiar klatki to 100x50 cm w podstawie. Metraż ten pozwala na swobodne poruszanie się ptaków. Przy 4 nimfach klatka powinna mieć 120x60 cm, a przy 6 150x80. Oczywiście wymiary te zakładają, że ptaki będą miały możliwość minimum 4 godzin lotów poza klatka oraz nie będzie dochodzić do walk między nimi. 

Klatka powinna być zaopatrzona w miski na ziarno oraz wodę i żerdzie z korą z brzozy, klonu, lipy, jabłoni, wierzby czy też topoli. Ważne aby obwód żerdzi pozwalał na objęcie jej łapką w ⅔, tak aby umożliwić papudze prawidłową postawę i komfort. W klatce powinny być żerdzie różnych grubości, więc te na których papugi będą stały rzadziej można dać trochę cieńsze lub grubsze. Ze względu na naturę nimf polegającą na żerowaniu na ziemi, dno klatki powinno być z materiału, który nie zaszkodzi papudze jeśli trochę go połknie, a więc z kartonu, tektury, ręczników papierowych czy też białego papieru. Ważne jest też żeby umożliwić nam obserwację odchodów, dlatego nie stosujemy np zrębek drewnianych. 

Jeśli papuga będzie zjadała duże ilości papieru z dna klatki, wtedy zostawiamy dno puste. 

  

ZDJĘCIE po lewej (minimalna klatka dla 6 nimf), ZDJĘCIE po prawej (klatka dla 2 nimf) 

 

Choroby papug nimf

Najczęstszą chorobą trapiącą nimfy jest wspomniana wcześniej otyłość, ale mówiliśmy już o tym jak jej zapobiegać. Innym problemem występującym stosunkowo często są choroby związane z nieprawidłowym wyposażeniem klatki jak np. zapalenie podeszwy spowodowane nienaturalnymi żerdziami (nakładki ścierne, drewno toczone, plastik). 

U samic nimf może dochodzić do zaparcia jajka, czyli zaburzenia lęgu polegającym na niemożności złożenia jajka. Wynika to z dysproporcji wielkości jaja do jamy ciała u tego gatunku papug.

Jak wszystkie zwierzęta,  papug nimfy mogą mieć biegunki, choroby nowotworowe, choroby wirusowe, choroby układu oddechowego itd.. Ze względu na naturę papug jako ofiar w środowisku naturalnym ukrywają one objawy chorób bardzo długo, dlatego tak ważna jest profilaktyka weterynaryjna, co najmniej raz na 6 miesięcy. 

 

ZDJĘCIE (Tak mogą wyglądać niedobory żywieniowe- postrzępiona warstwa rogowa dzioba, braki w upierzeniu, zbytni rozrost naskórka woskówki)

 

Ile kosztuje papuga nimfa?

Cena nimfy zależna jest od sposobu w jaki została odchowana. Papugi wolierowe wykarmione przez rodziców przeważnie są dużo tańsze niż te ręcznie karmione (wykarmione przez człowieka). Należy jednak zaznaczyć, że karmienie ręcznie papugi nie gwarantuje jej oswojenia, a w zdecydowanej większości przypadków wiąże się z problemami zdrowotnymi i behawioralnymi do końca życia. 

Przed kupnem nimf należy najpierw sprawdzić, czy nie mamy na nią uczulenia, ponieważ są to papugi silnie pudrujące i zdecydowanie nie nadają się dla alergików.

Świetną alternatywą dla kupna jest bezpłatna adopcja papugi, na przykład z Azylu dla Papug. Wiele ptaków nie jest godnie traktowanych, zostają wypuszczane, oddawane i zapomniane. Warto dać im drugie życie i odkrywać ich cudowne charaktery. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium